Fundusze ETF – kto powinien w nie zainwestować?

ETF

W związku z wysoką inflacją wiele osób poszukuje dodatkowych źródeł zarobku oraz możliwości zainwestowania swoich środków. Jednym z rozwiązań jest zakup funduszy ETF. Aby wejść na ten rynek, trzeba jednak posiadać w tym względzie odpowiednią wiedzę. Bez tego osiągnięcie wymiernego sukcesu może być bardzo trudne. W poniższym artykule wyjaśniamy, kto powinien zdecydować się na inwestycję w fundusze ETF.

Fundusze ETF – co to takiego?

ETF (z ang. exchange-traded fund) to określenie dla funduszu notowanego na giełdzie. Zadaniem funduszy ETF jest odwzorowywanie określonych benchmarków aktywów, np. konkretnych akcji, obligacji, surowców, walut czy złota. Warto wskazać, że fundusze ETF notowane są na giełdzie na dokładnie takich samych zasadach jak akcje.

Obecnie fundusze ETF można kupować bez wychodzenia z domu za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform transakcyjnych. Jedną z nich prowadzi Saxo Bank Polska. Wszyscy inwestorzy powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ulokowanie swoich środków w tego typu inwestycje niesie za sobą spore ryzyko utraty zainwestowanych środków. Zachęcamy, aby decyzje inwestycyjne podejmować w sposób odpowiednio przemyślany.

Dla kogo przeznaczone są ETF-y?

Zdecydowana większość funduszy ETF to instrumenty dedykowane inwestorom pasywnym – takim, którzy nie chcą zbyt często podejmować decyzji  w związku ze spadkami konkretnych aktywów. Oczywiście, w związku z tym, że jest to instrument pasywny, to możemy na nim zarówno dużo zyskać jak i sporo tracić.

Taka inwestycja jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ulokować swój kapitał a jednocześnie nie mają zbyt wiele czasu na to, by nieustannie zmieniać swoją strategię inwestycyjną. Gdy interesuje nas inwestycja długoterminowa i możemy sobie pozwolić na długi czas ulokowania swojego kapitału, fundusze ETF będą dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem.

Na który ETF powinni zdecydować się początkujący inwestorzy?

Aby móc zarabiać na funduszach ETF, trzeba w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, jakie ryzyka się z tym wiążą . Jest to inwestycja o charakterze długoterminowym, dlatego nie można spodziewać się, że w bardzo krótkim czasie osiągniemy oszałamiające zyski.

Jak znaleźć ETF odpowiedni dla początkującego inwestora? Należy wskazać, że oferta funduszy ETF jest wyjątkowo mocno rozbudowana. Znajdziemy wiele funduszy odwzorowujących rozmaite aktywa, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – waluty, surowce, złoto, akcje, obligacje i wiele, wiele innych. Decyzję o wyborze funduszu ETF na początek dobrze jest podejmować po zweryfikowaniu aktualnej sytuacji rynkowej.

Artykuł powstał przy współpracy z Saxo Bank.

Fundusze ETF – kto powinien w nie zainwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę